Tarihte zeytin

Kutsal kitaplarda cennette bulunan iki meyveden biri zeytin diğerinin ise incir olduğu yazar. Biz Adatepe ve tüm Kaz Dağları’nda her ikisine de bol miktarda sahibiz, demek ki cennette yaşadığımız kesindir…

Mitolojide ünlü akıl, sanat ve barış tanrıçası Athena’nın adını verdiği Atina şehrini, yarattığı zeytin ağacı ile deniz tanrısı Poseidon’a karşı kazandığı bilinir. Buna gore zeytin barışın simgesidir. Güzellik iksiri olarak kullanıldığı da yazılır.

Nuh’un gemisi efsanesinde yaşamın dünyada yeniden süreceği müjdesini veren, güvercinin ağzında taşıdığı zeytin dalıdır.

Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı sadelik ve saflığın sembolüdür.

Zeytin ağacının anavatanı Mezopotamya olup Akdeniz ve Ege’de tüm ihtişamı ile yayılmıştır. Yaşama tutunma gücü yüksek zeytin ağacı yüzyıllarca yaşar ve meyve kalitesini hiç bozmadan devam eder.

Zeytin ağacı ile ilgili ilk koruma kanunu Yunan devlet adamı ve şair Solon tarafından yapılmıştır. Helenistik dönemde ise zeytin ağacı kutsal kabul sayılmıştır. Bu dönemde zeytin ağacı kesmenin cezası ölüm veya sürgündü. Günümüz şartları ile karşılaştırmayı size bırakıyoruz…

Ülkemizde zeytin ağacı sünnet çocuklarına veya evlenenlere hediye olarak da verilmektedir. Zeytin arazisi satılsa veya miras kalsa bile hediye edilen bu ağaçların sahibi o kişilerdir. Her sene gelir zeytinini toplar ve gider. Zeytin arazilerinde çevrili çitler, tel örgüler yoktur. Hiç kimse diğerinin zeytinine el sürmez.

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyve suyudur, doğal ilaçtır.

 • Tel:
  0(532) 211 42 88
         0(286) 752 13 22
 • Email:
  gargarus@gargarus.com
 • Adres:
  Gargarus Zeytinyağı
  Adatepe Köyü No:39-40 Küçükkuyu Çanakkale